Z jakich elementów składa się linia do produkcji opakowań kartonowych?
Wytwarzanie opakowań kartonowych to proces działający na podstawie zróżnicowanej specjalistycznej aparatury. Pudełka wykonane z tektury przede wszystkim powinny być szczelne i mocne. Z drugiej jednak strony niektóre ich warianty przyozdabia się dodatkowymi elementami estetycznymi. Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie odpowiednie maszyny i narzędzia.
Pudełka kartonowe to jedne z najpopularniejszych opakowań, które służą do bezpiecznego transportu przedmiotów o różnym kształcie i gabarytach. Bez nich trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie wielu branż związanych z transportem i nie tylko. Nie dziwi więc stałe zainteresowanie takimi usługami jak produkcja opakowań kartonowych, którą zajmuje się m.in. drukarnia Studio Edytor.
Jakie są podstawowe elementy wchodzące w skład linii produkcyjnej? Do najważniejszych należy:
maszyna rotacyjna – przy jej użyciu dokonuje się sztancowania, a więc wykrawania na kartonowym materiale konkretnego wzoru. Urządzenie służy także do rozdrabniania, perforacji, dziurkowania i rozcinania,
maszyna do opakowań klapowych – przetwarza arkusz składający się zarówno z trzech, jak i pięciu warstw tektury w gotową już formę kartonowego pudełka. Jest to wszechstronne urządzenie, które w ramach jednego cyklu formuje arkusz, docina formatkę i nadaje jej kształt, wykonuje otwory i szczeliny, odcina naddatki materiału oraz wykonuje nadruk,
specjalistyczne drukarki zarówno jednokolorowe, jak i dwukolorowe,
sklejarki i zszywarki – które wpływają na szczelność i solidność konstrukcji pudełka,
kaszerownica – oklejająca płaską tekturę materiałem m.in. z nadrukiem offsetowym lub sitodrukiem.
Druk cyfrowy jako ważny aspekt produkcji pudełek kartonowych
Aby podnieść walory estetyczne opakowania, wielu klientów korzysta z opcji dodatkowego nadruku, które przedstawia firmowe logo. Coraz częściej wykorzystuje się do tego metodę druku cyfrowego. Jak mówi pracownik Studio Edytor Drukarnia – Wydawnictwo: Druk cyfrowy to praktycznie brak ograniczeń w realizacji projektów, a także oszczędność czasu i niewielkie koszty w porównaniu do tradycyjnych metod offsetowych. Dużym udogodnieniem jest to, że nie trzeba czekać, aż nadruk wyschnie i można od razu szykować kolejną transzę materiału do produkcji.
Ważną zaletą druku cyfrowego jest także możliwość naniesienia poprawek na projekt właściwie w każdej chwili bez generowania dodatkowych kosztów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana