W jaki sposób są wykonywane obrusy ołtarzowe?

Kluczowe miejsce w każdej celebracji mszy zajmują obrusy ołtarzowe. Powinny być pięknie uszyte, chociaż należy unikać zwykłego przepychu i ostentacyjnych wzorów. Ze względu na to, że są używane podczas sprawowania eucharystii, powinny wpisywać się w określone normy, jakie należy stosować w miejscach świętych. Jak wygląda projektowanie i produkcja tego rodzaju obrusów?
Co to jest obrus ołtarzowy?
Obrus ołtarzowy zakrywa każdą część stołu ołtarza. Może być większy i zwisać z boków, ale nie może być mniejszy niż powierzchnia, którą przykrywa. Nakrywanie ołtarza było rutyną wykonywaną już w starożytnych praktykach religijnych. Do dziś jest częścią współczesnych religii, od judaizmu po chrześcijaństwo. Przez długi czas - od około IX wieku, aż do reform po Soborze Watykańskim II - znajdowały się trzy obrusy, które musiały być kładzione na ołtarzu jeden na drugim. Zasady te się zmieniły i dziś wystarczy jeden obrus liturgiczny.
Celem rozkładania obrusu ołtarzowego jest uhonorowanie „żywego kamienia” ołtarza, na którym uobecnia się „Ciało i Krew Pana”. Obrus ołtarzowy służy również praktycznemu celowi wchłaniania konsekrowanego wina, które przypadkowo spadło na stół.
Obrus ołtarza głównego jest biały i powinien być wykonany z chłonnego materiału. Tradycyjnie używano płótna lnianego lub konopnego. Dziś do produkcji używa się raczej praktycznych i nowoczesnych tkanin.
Produkcja obrusów ołtarzowych
Każdy obrus liturgiczny swoim pięknem i formą ma dodawać godności ołtarza w taki sam sposób, w jaki szaty uroczyście zdobią kapłanów. Dlatego musi być ozdobiony złotym, bogatym haftem z wybranymi motywami eucharystycznymi. Dobra firma oferująca nadruki na obrusy ołtarzowe zajmuje się projektowaniem wzorów zawsze zgodnie z kalendarzem liturgicznym.
– Płótno ułożone na świętej powierzchni z zamiarem stworzenia miejsca duchowego skupienia służy jako dekoracja, która wzbudza podziw i inspirację, a także chroni święte naczynia i powierzchnie. Musi być wykonane w najwyższej jakości, z zachowaniem specjalistycznego wzornictwa liturgicznego – tłumaczy przedstawiciel rzeszowskiej firmy ERTIM, która wykonuje m.in. nadruki komputerowe na obrusach liturgicznych.
Takie szaty służą jednak również praktycznemu celowi, polegającemu na wchłanianiu wszystkiego, co może zostać przelane ze świętego kielicha lub innych elementów sakralnych. Dlatego materiał obrusów ołtarzowych powinien być chłonny i łatwy do prania. Najpopularniejsze białe obrusy wykonuje się z prostego w utrzymaniu czystości poliestru. Podczas produkcji pokrywa się go dodatkowo wodoodporną warstwą, aby uzyskać zabezpieczenie przed zabrudzeniami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ivbut PPHU Iwona Sowińska
Obuwie, obuwnicze artykuły - produkcja, hurt
woj. śląskie42-231 Stary Broniszew, Kwiatowa 63
-
Kajka Kids ubrania dla dzieci -Kinga Czeglik-Kurantowicz
Odzież, konfekcja - produkcja, hurt
woj. mazowieckie05-480 Karczew, Stare Miasto 3
-
Janex Jan Ligas
Obuwie, obuwnicze artykuły - produkcja, hurt
woj. małopolskie34-451 Tylmanowa, os. Stachówka 226e
-
Wypożyczalnia Garniturów Artur
Odzież, konfekcja - produkcja, hurt
woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, Rynek 18