Skąd wzięły się glany?

Glany nie bez kozery zyskały status butów kultowych. Zrobiły prawdziwą furorę wśród przedstawicieli wielu subkultur, z punkami i skinheadami na czele. Stały się symbolem buntu, przekory i rockandrollowego stylu życia. Mimo upływu czasu nie wychodzą z mody – wręcz przeciwnie, przeniknęły do jej głównego nurtu. Skąd właściwie się wzięły i jaka jest ich historia?
Solidne buty XIX-wiecznych robotników
Zgodnie ze słownikową definicją glan to wysoki, sznurowany but o wojskowym kroju i grubej podeszwie. Obuwie tego typu pojawiło się już w XIX wieku, choć wówczas nikt nie nazywał go glanami (co ciekawe, pochodzenie tej nazwy jest niejasne i ginie w mrokach historii). Skórzane wysoko wiązane buty o ciężkiej, solidnej podeszwie podbijanej gwoździami nosili początkowo hutnicy, górnicy i inni robotnicy pracujący w najcięższych warunkach. Mocne obuwie dobrze chroniło stopy przed urazami, podobnie jak robią to dzisiaj buty BHP.
Obuwie XIX-wiecznych robotników było zaskakująco podobne do współczesnych glanów, choć trzeba podkreślić, że obecnie buty te są znacznie wygodniejsze, lżejsze i lepiej skrojone. Dzięki temu prezentują się bardziej stylowo i pasują nie tylko mężczyznom, ale także kobietom, stanowiąc mocny akcent wielu stylizacji – mówi pracownik internetowego sklepu z glanami Steel.
Kogo i dlaczego uważa się za twórcę glanów?
Za ojca dzisiejszych glanów powszechnie uznaje się doktora Klausa Märtensa, a o jego słynnym wypadku podczas jazdy na nartach słyszał już chyba każdy. Otóż w 1945 roku w Alpach Bawarskich ten niemiecki lekarz skręcił kostkę, co zainspirowało go do opracowania bezpieczniejszego obuwia chroniącego stopę i staw skokowy przed wstrząsami i urazami. Pomógł mu w tym Herbert Funk, inżynier mechanik. Wspólnie otworzyli fabrykę w Monachium i rozpoczęli produkcję wymyślonych przez siebie butów.
Za oficjalną datę narodzin glanów uznaje się jednak 1 kwietnia 1960 roku. Wtedy właśnie brytyjska firma R. Giggs Group, po tym jak rok wcześniej kupiła prawa do produkcji, zaprezentowała światu but, który miał stać się kultowy – 8-dziurkowy glan w kolorze ciemnowiśniowym z charakterystycznym żółtym przeszyciem wokół podeszwy. By upamiętnić dzień powstania glanów, opatrzono je symbolem 1460.
Później historia glanów rozpędza się niczym śnieżna kula, a buty te – początkowo noszone przez służby mundurowe i budowlańców, szybko stały się popularne wśród przedstawicieli subkultur i miłośników jazdy na motocyklu. Dzisiaj noszą je zarówno metalowcy czy goci, jak i osoby ceniące po prostu mocne, wytrzymałe i wygodne buty dodające stylizacjom rockowego pazura.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Iguanatrend - Sklep z Bielizną Spłaszczającą - Binderami Oraz Kursy Szycia
Bielizna - produkcja, hurt
woj. śląskie43-384 Jaworze, Agrestowa 2