Rola i znaczenie automatyzacji w produkcji wieloseryjnej
Usługi projektowania linii produkcyjnych cieszą się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorstw z wielu gałęzi przemysłu. Inwestycja w automatykę przemysłową staję się koniecznością w przypadku firm zajmujących się produkcją wieloseryjną. Pozwala ona na poprawę szybkości i jakości produkcji, a tym samym na wzrost konkurencyjności firmy. W jakich sektorach najczęściej inwestuje się w automatyzację produkcji i dlaczego warto?
Jakie są elementy automatyki przemysłowej wykorzystywane w produkcji wieloseryjnej?
Najczęściej stosowane elementy automatyki przemysłowej, to:
maszyny, stanowiska zrobotyzowane i linie do produkcji towarów,
urządzenia do montażu, załadunku i transportu towarów,
urządzenia pomiarowe oraz czujniki i systemy wizyjne,
maszyny sterujące i oprogramowanie do sterowników.
Zazwyczaj wykorzystywanymi systemami w przypadku produkcji wieloseryjnej są linie przemysłowe. Kluczowe jest odpowiednie zaprojektowanie linii produkcyjnej, tak, aby była jak najlepiej dostosowana do charakterystyki danego zakładu i wytwarzanych przez niego produktów.
Jakie są zalety automatyzacji produkcji masowej?
Do największych zalet stosowania rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej zalicza się:
wzrost mocy produkcyjnej,
utrzymanie wysokiej jakości wytwarzanych produktów,
spadek kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników,
brak ryzyka wystąpienia błędu ludzkiego,
niskie ryzyko wystąpienia przestojów w produkcji,
optymalizacja kosztów produkcji.
Aby automatyzacja przyniosła przedsiębiorstwu korzyści, musi być odpowiednio dobrana do konkretnego zakładu. Usługi projektowania linii przemysłowych oferuje np. firma ARM Robotics z Chorzowa.
Gdzie stosuje się automatyzację produkcji wieloseryjnej?
W przedsiębiorstwach stosuje się rozwiązania z zakresu automatyki m.in. w liniach produkcyjnych i montażowych, w maszynach transportowych i urządzeniach pakujących. Zautomatyzować można procesy takie jak lutowanie, pakowanie, montaż, skręcanie, dozowanie i znakowanie. Coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się również zrobotyzowane stanowiska do szlifowania, polerowania i gratowania. Automatyzację produkcji wieloseryjnej stosuje się przede wszystkim w przemyśle ciężkim, odlewniczym, lotniczym, hutnictwie, a także w branży automotive i spożywczej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana