Podstawowe rodzaje rur kominowych
Komin to nie tylko element konstrukcyjny budynku, ale również ważny czynnik bezpieczeństwa i wydajności urządzeń grzewczych. Dlatego tak istotne jest, aby wybierać odpowiednie stalowe rury kominowe, które zapewnią optymalną pracę kotła. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są podstawowe rodzaje rur kominowych i czym kierować się przy ich wyborze.
Czym są stalowe systemy kominowe?
Często wybieranym materiałem do budowy kominów jest stal. Stalowe wkłady kominowe to systemy składające się z rur kominowych wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Dostępne są w kompletach lub jako pojedyncze elementy u dobrych dostawców. Jednym z nich jest dystrybutor systemów kominowych Tanie Kominyz Wałcza, który oferuje między innymi owalne kominy kwasoodporne, wkłady żaro-kwasoodporne owalne oraz kominy dwuścienne na pellet, do kominków i kozy.
Rodzaje stalowych wkładów kominowych
Na rynku dostępne są różne rodzaje stalowych rur kominowych. Wśród nich wyróżnić można:
Kominy kwaso-żaroodporne w wersji owalnej i okrągłej. Są one idealnym rozwiązaniem przede wszystkim do domków letniskowych, choć nie tylko i najczęściej stosowane są do odprowadzania spalin z kotłów opalanych paliwem stałym, np. drewnem.
Dwuścienne kominy izolowane składają się z dwóch warstw rur, spalinowej i zewnętrznej. Pomiędzy nimi umieszczona jest izolacja termiczna z wełny mineralnej, która zwiększa wydajność komina i minimalizuje ryzyko wypalenia się ściany kominowej. Kominy izolowane występują w dwóch wariantach – do źródeł ciepła zasilanych pelletem, drewnem lub węglem oraz zasilanych gazem albo olejem opałowym. Również dostępne są jako okrągłe i owalne.
Wkłady kominowe kwasoodporne,
Rury kominowe do kotłów turbo i kondensacyjnych wykonane ze stali kwasoodpornej.
Zalety kominów ze stalowych wkładów kominowych
Stalowe wkłady kominowe są odporne na działanie wysokich temperatur i szkodliwych substancji, co sprawia, że są bezpieczne w użytkowaniu. Ponadto ich wykonanie jest solidne i trwałe. Umożliwia to długoletnie użytkowanie komina. Stalowe systemy kominowe są także łatwe do montażu oraz demontażu, co ułatwia ich serwisowanie i konserwację. Dodatkowo w przypadku dwuściennego komina izolowanego, izolacja termiczna zapewnia lepszą wydajność odprowadzania spalin oraz minimalizuje ryzyko wypalenia się ściany kominowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana