Koła napędowe do zastosowań przemysłowych – czym są i jak działają?

Spis treści
Maszyny wykorzystywane w przemyśle wymagają stosowania nieraz bardzo rozbudowanych układów przeniesienia napędu. Wynika to z konstrukcji tego rodzaju urządzeń, ponieważ ruchome elementy robocze z reguły znajdują się w znacznej odległości od używanego silnika. Do rozwiązań cieszących się największą popularnością ze względu na niską masę oraz małe rozmiary należą rozmaite przekładnie cięgnowe, których koniecznym elementem są koła napędowe.
Czym są koła napędowe?
Przekładnie cięgnowe pozwalają na efektywne przenoszenie napędu z wykorzystaniem przynajmniej trzech elementów – odpowiedniego koła napędowego, cięgna oraz koła napędzanego. Koło napędowe przenosi ruch obrotowy generowany przez silnik na używane cięgno. Może to być pas w różnej postaci lub łańcuch, które są wprawiane w ruch liniowy. Cięgno przekazuje następnie energię na koło napędzane, które wykonuje ruch obrotowy. Przenoszenie energii może się odbywać za sprawą sprzężenia ciernego w przypadku większości pasów albo kształtowego jak przy łańcuchach i pasach zębatych.
Napędowe koła pasowe
Koła pasowe mogą występować w odmianach gładkich, jeśli współpracują z pasami płaskimi albo rowkowanych w sytuacji, gdy w urządzeniu stosowane są pasy klinowe. W pierwszym przypadku koła mają najczęściej specjalną geometrię zapobiegającą przesuwaniu się pasa – ich średnica jest nieco większa w centralnej części i łagodnie zmniejsza się w kierunku brzegów. Potrzebne tarcie pojawia się między powierzchniami koła i pasa. W rowkowanych kołach pasowych napęd jest przekazywany za sprawą kontaktu bocznych powierzchni pasa klinowego z nachylonymi pod właściwym kątem ściankami rowka. Tak jak przy pasach gładkich bardzo ważne jest odpowiednie napięcie pasa.
Napędowe koła zębate
Napędowe koła zębate współpracują z łańcuchami. W większości przypadków są to łańcuchy rolkowe. Przekazanie napędu następuje dzięki naciskowi wywieranemu przez zęby koła na rolki łańcucha. Ponieważ są one osadzone na tulejach i mogą się obracać, nie ulegają szybkiemu wytarciu, choć efektem ubocznym będą tu niewielkie straty energii. W zależności od sytuacji koła zębate mogą, podobnie jak łańcuchy, występować w odmianach jedno- lub wielorzędowych. Występują także w różnych średnicach oraz podziałkach, które muszą być zgodne z charakterystyką używanych łańcuchów.
Duży wybór kół napędowych do przekładni cięgnowych można znaleźć w firmie FHU OZDOWSKI oferującej zarówno łańcuchy różnych typów oraz koła łańcuchowe, jak i pasy płaskie, uzębione, a także klinowe wraz z kołami pasowymi w odmianach gładkich i rowkowanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
EC Test Systems Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Pomiarowa aparatura, urządzenia
woj. małopolskie31-574 Kraków, Ciepłownicza 28
-
Patmar Engineering & Consulting
Spawalnictwo - usługi
woj. wielkopolskie63-025 Pięczkowo, Łąkowa 19