Jakie motywy zdobnicze widnieją na ceramice bolesławieckiej?

Bolesławiec to niewielkie miasto leżące na Dolnym Śląsku. To właśnie tutaj, już w XIV wieku zaczęto wytwarzać ceramikę bolesławiecką, znaną dziś na całym świecie. Do dziś w Bolesławcu istnieje wiele pracowni, specjalizujących się w produkcji ceramiki. Naczynia powstałe tutaj, są tworzone i malowane ręcznie, przez utalentowanych artystów. W czym tkwi sekret wyjątkowości ceramiki bolesławieckiej? Jakie motywy zdobnicze na niej znajdziemy?
Ceramika bolesławiecka – w czym tkwi sekret jej wyjątkowości?
Ceramika bolesławiecka jest prawdziwym powodem do dumy Dolnego Śląska. Naczynia ceramiczne wytwarzane w Bolesławcu, goszczą na stołach miłośników ręcznie tworzonych naczyń, na całym świecie. Na Dolnym Śląsku do dziś istnieje wiele pracowni, które specjalizują się w ręcznym wytwarzaniu ceramiki. Jedną z nich jest Manufaktura ceramiki w Bolesławcu. Wyroby powstałe w fabryce ceramiki w Bolesławcu, od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Sekret ich popularności tkwi przede wszystkim w wytwarzaniu i malowaniu ręcznym – przez co każde naczynie jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.
Działalność Manufaktury ceramiki w Bolesławcu to jednak nie tylko produkcja ręcznie robionych naczyń. To także pielęgnowanie tradycji związanej z tworzeniem naczyń kamionkowych i kultywowanie jej mimo upływu czasu.
Dzięki oferowanym przez Manufakturę ceramiki w Bolesławcu, warsztatom ceramicznym, zarówno dzieci, jak i dorośli mogą z bliska przyjrzeć się procesowi produkcyjnemu ceramiki, a także własnoręcznie stworzyć unikatowe naczynie ceramiczne.
Ceramika bolesławiecka swoją popularność i wyjątkowość zarazem, zawdzięcza tradycyjnej technologii produkcji, stosowaniu unikatowych form, a także wyjątkowym metodom zdobniczym.
Zdobienie ceramiki bolesławieckiej – co warto wiedzieć?
Nie ma możliwości, by pomylić ceramikę bolesławiecką z innymi wyrobami. Mimo upływu setek lat, produkowane w Bolesławcu naczynia kamionkowe zachowały swój wyjątkowy charakter i niepowtarzalność. Na wyjątkowość ceramiki bolesławieckiej składa się nie tylko najwyższa jakość użytych do produkcji materiałów, ale też charakterystyczna kolorystyka, wypracowana jeszcze w średniowieczu – technika zdobienia, a także wyjątkowe, bo nie spotykane nigdzie indziej – wzornictwo.
Ceramika bolesławiecka zdobiona jest tak zwaną metodą stempelkową, odkrytą w XIX wieku przez bolesławieckich twórców. Zdobienia powstają ręcznie przy pomocy niewielkich stempelków wykonanych najczęściej z gąbki morskiej. Ceramikę z Bolesławca wyróżnia charakterystyczna biało-kobaltowa kolorystyka. Wśród motywów zdobniczych stosowanych na naczyniach bolesławieckich, najczęściej pojawiają się wzory kwiatowe (liście, kwiaty, ornamenty roślinne) i kropki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Renata Koza Wytwarzanie Opakowań Foliowych
Opakowania - foliowe
woj. łódzkie97-500 Radomsko, Tuwima 8
-
Sigma Zabezpieczenia Przeciwpożarowe
Zabezpieczenia - przeciwpożarowe
woj. opolskie45-758 Opole, Chmielowicka 8 lok. 3