Jaką rolę pełnią stacje transformatorowe w przesyłaniu energii elektrycznej?

W większości przypadków energia elektryczna nie jest wykorzystywana tam, gdzie jest wytwarzana. W tym celu powstały stacje transformatorowe, które stosowane są w miejscach, gdzie występuje przekazanie energii elektrycznej z sieci do odbiorcy końcowego. Odbywa się w nich dystrybucja i rozdział prądu. Jaką rolę pełnią w przesyłaniu energii elektrycznej? Podpowiadamy.
Czym jest stacja transformatorowa?
W skład stacji transformatorowej wchodzą: transformator, rozdzielnia średniego napięcia, rozdzielnia niskiego napięcia oraz urządzenia pomocnicze. Stacje te są elementem systemu przeznaczonym do rozdzielania lub przetwarzania energii elektrycznej. Może ono polegać na transformacji z jednego poziomu na inny lub przekształcaniu prądu przemiennego na stały. Poszczególne zespoły wraz z potrzebnymi urządzeniami pomocniczymi są umieszczone we wspólnym pomieszczeniu. Stacja kierowana jest przy pomocy obwodów wtórnych, których zadaniem jest przenoszenie informacji mieszczących się na nastawni. W budynku umieszczone są również dodatkowe instalacje i urządzenia pomocnicze takie jak np. urządzenia sprężonego powietrza.
Zastosowanie stacji transformatorowej
Stacje transformatorowe dzieli się na napowietrzne, wnętrzowe, kontenerowe oraz mobilne. Te pierwsze, nazywane również słupowymi, instalowane są na betonowych lub żelbetonowych konstrukcjach i służą do zasilania odbiorców indywidualnych. Wnętrzowe z kolei zaopatrują duże budynki mieszkalne, biurowe i usługowe. Stacje kontenerowe to kompletne urządzenia elektryczne posiadające wszystkie ważne elementy. Z kolei mobilne ułatwiają przenoszenie się miejsca na miejsce.
Rola stacji transformatorowej
W energetyce transformator jest urządzeniem, którego zadaniem jest przetwarzanie energii elektrycznej tak, aby można ją było wykorzystać, np. ekonomicznie sprowadzając ją od producenta (elektrowni) do konsumenta. Ponieważ generator i odbiorca są zwykle daleko od siebie w tym przypadku, stosunkowo niskie napięcie generatora jest przekształcane w wysokie napięcie w transformatorach. Generowanie dużych mocy elektrycznych przy małych prądach, pozwala na przesył mocy z niewielkimi stratami. W pobliżu odbiornika transformatory rozdzielcze zmniejszają napięcie do napięcia odbiornika (np. 230 lub 400 V) lub do wartości korzystniejszej dla przesyłania energii elektrycznej na krótsze odległości. Budową rozwiązań elektroenergetyki przemysłowej zajmuje się m.in. firma Macindustrial.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Tronia Sp. z o.o. Rejestratory Zakłóceń Elektrycznych Tłumaczenia Patentów i Tekstów Specjalistycznych
Elektroenergetyka
woj. mazowieckie02-266 Warszawa, Sycowska 11 lok. 1
-
Pego Polska Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Gazownictwo - produkty, akcesoria
woj. dolnośląskie52-121 Wrocław, Koreańska 61-65
-
Ksar Sp. z o.o. Sp.k. Nadzór Archeologiczny Przyrodniczy Konserwatorski i Saperski
Ochrona środowiska
woj. małopolskie32-045 Wola Kalinowska, Dworska 67
-
IT-Energy sp. z o.o.
Energetyka
woj. wielkopolskie60-523 Poznań, Jana Henryka Dąbrowskiego 75 lok. 91