Jak zbudowane są analizatory rtęci?

Problem związany z zanieczyszczeniem środowiska wynika nie tylko z emisji takich gazów jak CO, CO2, HCl czy SO2, ale także rtęci, która jest toksyczną substancją zagrażającą zdrowiu i życiu ludzi oraz zwierząt. Jej głównym źródłem jest przemysł energetyczny i produkcyjny, zwłaszcza związany z produkcją metali. Aby móc monitorować poziom stężenia rtęci w spalinach zaleca się więc stosowanie specjalnych analizatorów rtęci. Czym one są i jak są zbudowane?
Budowa analizatorów rtęci
Analizatory rtęci to urządzenia, które występują zarówno w wersjach mobilnych, jak i montowanych na stałe w wyznaczonych miejscach. W drugim przypadku zbudowane są one między innymi z takich elementów, jak:
- sonda z głowicą filtracyjną,
- podgrzewanej linii transferowej,
- podgrzewanego trójnika PTFE, ulokowanego w specjalnej obudowie,
- systemu grzania,
- modułu płuczek,
Dokładna budowa analizatora rtęci zależy jednak od tego za pomocą jakiej metody pozwala on oznaczać rtęć w badanych próbkach. Na rynku wyróżnia się więc tego typu urządzenia bazujące głównie na metodzie atomowej spektrometrii absorpcyjnej, która może być wspomagana termiczną dekompozycją związków rtęci, amalgamacją oraz techniką generowania zimnych par (Cold Vapour).
Jak działają analizatory rtęci w ciągłym monitoringu stężenia tego pierwiastka?
Analizatory rtęci mają za zadanie oznaczanie rtęci całkowitej, to znaczy występującej w środowisku zarówno pod postacią organiczną, nieorganiczną, jak i w postaci atomowej. Dlatego też ciągłe pomiary rtęci w emisji z ich użyciem składają się z kilku etapów.
Pierwszym z nich jest osuszenie próbki w postaci stałej lub ciekłej oraz spalanie jej w strumieniu tlenu. Drugi etap to uwolnienie pary rtęci, która następnie jest wyłapywana przez amalgamator. Po uwolnieniu rtęci z amalgamatu mierzona jest ona za pomocą metody absorpcji atomowej, co pozwala uzyskać wynik jej stężenia w badanej próbce. W przypadku ciągłego pomiaru rtęci w emisji, próbki zawierające ten pierwiastek dostarczane są do urządzenia stale, nie wymaga ono więc żadnej ingerencji w jego prace.
Najpopularniejsze zastosowanie analizatorów rtęci
Oferowane przez takie firmy jak Atmoservice certyfikowane analizatory rtęci stosowane są najczęściej w przemyśle, zakładach produkcyjnych czy wydobywczych. Są one bowiem częścią systemów ciągłego pomiaru rtęci w spalinach. Dzięki nim możliwe jest stałe monitorowanie w nich ilości rtęci, a tym samym reagowanie w sytuacjach, kiedy jej stężenie przekracza dopuszczalne normy poprzez wdrażanie działań mających doprowadzić do jej zredukowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
EC Test Systems Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Pomiarowa aparatura, urządzenia
woj. małopolskie31-574 Kraków, Ciepłownicza 28
-
Gondola Regały Sklepowe
Sklepy - wyposażenie
woj. warmińsko-mazurskie11-010 Barczewo, Wojska Polskiego 50 C
-
Serwokontrol - Autoryzowany dystrybutor produktów marki Burkert i MOOG
Hydraulika - siłowa
woj. dolnośląskie54-426 Wrocław, Przemkowska 15