Jak przebiega proces maszynowego czyszczenia zboża?

Ziarno bezpośrednio po zebraniu zawiera zanieczyszczone elementy, które mogą skutecznie obniżyć jakość zboża. W celu odseparowania zanieczyszczeń od zdrowego ziarna, plony należy poddawać procesom oczyszczającym. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym urządzeniom, które w sprawny i efektywny sposób przesiewają zboże. Oczyszczone w ten sposób plony są gotowe do kolejnych etapów przetwarzania.
Właściwe magazynowanie materiałów sypkich, w tym zboża wiąże się z dokładną segregacją nasion i oddzielaniu ich od szkodliwych elementów, dzięki czemu są one zabezpieczone przed działaniem patogenów i grzybów. Oczywiście w dzisiejszych czasach nikt nie robi tego ręcznie i potrzebne są do tego specjalistyczne maszyny do czyszczenia zboża. Do najpopularniejszych typów należą wialnie – bębnowe, płaskie i kaskadowe, a także żmijki do czyszczenia.
Przeczytaj również: Dlaczego warto używać maszyn do czyszczenia zboża?
Na przykładzie wialni, pierwszym etapem dosłownego oddzielania ziarna od plew jest czyszczenie wstępne, w którego trakcie pozbywamy się chwastów, minerałów oraz innych niepożądanych elementów. Po tym, jak zanieczyszczenia trafiają do wialni, ziarna pod wpływem działania grawitacji kierowane są do dolnej części aparatury. Odbywa się to za pośrednictwem specjalnej żaluzji, czyli powierzchni wyposażonej w otwory, dzięki którym zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Kolejnym krokiem jest tzw. aspiracja powietrzna, w wyniku której dochodzi do usunięcia zanieczyszczeń.
Oczyszczanie przy użyciu żmijki lub tryjera
Wspomnieliśmy o wialniach, które dostosowane są przede wszystkim do czyszczenia wstępnego (są również modele wyprodukowane z myślą o dalszych etapach czyszczenia), warto jednak także wspomnieć o żmijce do oczyszczania zboża.
Jak mówi pracownik sklepu Fracop z aparaturą laboratoryjną do mąki: Urządzenia te dokonują segregacji zboża również przy uwzględnieniu kształtu ziaren. Oddzielają nasiona długie od okrągłych lub grubsze od drobnych. Na takiej samej zasadzie działa tryjer, którego dodatkowe zalety to łatwy i szybki montaż, a także efektywna praca przy niewielkich wymiarach sprzętu oraz nieskomplikowana obsługa.
Warto pamiętać o tym, że czyszczeniu wstępnemu powinno się poddawać zboże bezpośrednio po zbiorze. Wpłynie to znacznie na efektywniejsze suszenie plonów, po którym można kontynuować oczyszczanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Patmar Engineering & Consulting
Spawalnictwo - usługi
woj. wielkopolskie63-025 Pięczkowo, Łąkowa 19