Etapy powstawania zestawów filtracyjnych w przemyśle

Czystość powietrza w zakładach przemysłowych, funkcjonujących m.in. w branży papierniczej, meblarskiej, chemicznej czy metalurgicznej ma istotnie znaczenie nie tylko z punktu widzenia zdrowia przebywających w nich osób, ale również bezpieczeństwa pożarowego. Dlatego w obiektach tego typu stosuje się specjalne zestawy filtracyjne, dbające o usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. W jaki sposób powstają te urządzenia?
Pierwszy etap – wywiad
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac nad skonstruowaniem zestawu filtracyjnego dla danego zakładu produkcyjnego, konieczne jest określenie wymogów, jakie powinien on spełniać. Filtr musi być dopasowany pod wymogi danego obiektu. Pracownicy firm specjalizujących się w produkcji urządzeń filtracyjnych, takie jak przedsiębiorstwo Filtrowent przeprowadzają na miejscu szczegółowy wywiad na temat charakterystyki produkcji (rodzaj odpylanego materiału, wybuchowość pyłu, liczby maszyn do podłączenia z filtrem itd. ), zapotrzebowania na wydajność filtrów oraz zagrożenia pożarowego. Na podstawie uzyskanych danych przygotowywana jest oferta – po zatwierdzeniu jej przez klienta przechodzi się do projektowania.
Etap drugi – projektowanie
Na tym etapie zespół inżynierski przystępuje do projektowania zestawu filtracyjnego. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie typu CAD wspierające projektowanie 3D – to pozwala dokładnie sprawdzić wszystkie parametry urządzenia jeszcze przed rozpoczęciem produkcji i ewentualnie wprowadzić niezbędne poprawki. Projekt tworzony jest w oparciu o dane zebrane w czasie wywiadu i zawiera parametry wszystkich, najdrobniejszych nawet elementów.
Etap trzeci – produkcja
Zaprojektowany zestaw urządzeń filtracyjnych składa się z wielu różnych elementów. Ich produkcja podzielona jest na poszczególne etapy, jak np. konstrukcja filtra powstaje podczas takich operacji produkcyjnych jak cięcie, skrawanie, gięcie, spawanie, malowanie proszkowe i montaż elementów. Dział automatyki zajmuje się odpowiednim doborem elektryki i projektem szafy sterowniczej.
Etap czwarty – instalacja
Po zakończeniu produkcji zestaw filtracyjny może zostać wstępnie zmontowany, a następnie przetransportowany na teren zakładu, gdzie następuje montaż właściwy czyli instalacja całości systemu i połączenia poszczególnych modułów w jedną, funkcjonalną całość. Modułowa konstrukcja powoduje, że istniejący zestaw może zostać w przyszłości rozbudowany o kolejne elementy, np. w sytuacji zwiększenia produkcji czy zakupu dodatkowych maszyn.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
EC Test Systems Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Pomiarowa aparatura, urządzenia
woj. małopolskie31-574 Kraków, Ciepłownicza 28
-
Beergard Serwis Maszyn Budowlanych Adam Sikora
Maszyny - regeneracja
woj. śląskie42-600 Tarnowskie Góry, Miarki 20a
-
Dmpol Firma Handlowo-Usługowa Dariusz Ratajczak
Recykling
woj. wielkopolskie64-000 Kościan, Gostyńska 56