Dlaczego warto wybrać piec z podajnikiem wielopaliwowym?
Efektywna i oszczędna praca systemu ogrzewania zależy w największym stopniu od możliwości zamontowanego urządzenia grzewczego oraz zastosowanych w nim rozwiązań konstrukcyjnych. Dla sprawności kotła oraz wygody jego obsługi bardzo ważny okaże się zastosowany w nim palnik oraz podajnik paliwa. Choć znaczna część sprzedawanych obecnie wyrobów jest dostosowana do spalania jednego typu opału, istnieją również podajniki wielopaliwowe.
Kiedy można korzystać z podajnika wielopaliwowego?
Wszystkie nowoczesne urządzenia grzewcze dostępne na rynku muszą spełniać ograniczenia nakładane przez obowiązującą dyrektywę EcoDesign, większość kotłów centralnego ogrzewania jest więc przystosowana do spalania jednego rodzaju opału – na ogół będzie to ekogroszek lub pellet drzewny. Wciąż są jednak eksploatowane również starsze urządzenia, które konstrukcyjnie zostały zaprojektowane do pracy z różnymi paliwami. Mogą być to rozmaite sortymenty węgla kamiennego – choćby oferowany w przystępnych cenach miał albo groszek, a także liczne gatunki pelletu. Poza najpopularniejszym pelletem drzewnym może to być również jedna z odmian agropelletu powstającego ze słomy, ziarna energetycznego, pestek albo łupin. W ich przypadku sposobem na modernizację okaże się zastosowanie funkcjonalnego podajnika wielopaliwowego, dzięki któremu można zachować dowolność w wyborze używanego aktualnie opału, a jednocześnie cieszyć się wygodą wynikającą z użytkowania zasobnika. Automatyczny podajnik ze ślimakiem zapewni efektywną pracę kotła bez częstych wizyt w kotłowni.
Przeczytaj również: Dmuchawy - jaką rolę odgrywają w kotłach grzewczych?
Co wyróżnia podajniki wielopaliwowe?
Podajniki wielopaliwowe są wyposażone w rozwiązania techniczne pozwalające na sprawne dozowanie różnych typów opału. Jest to możliwe m.in. za sprawą ślimaka z przeciwzwojem zapobiegającym mieszaniu się i cofaniu opału z ostatniego fragmentu położonego tuż przed palnikiem. Ważne są także zastosowane materiały o zwiększonej wytrzymałości na obciążenia mechaniczne i termiczne, a więc połączenie stali i żeliwa oraz odpowiednie wyprofilowanie ślimaka. Liczy się uniwersalna konstrukcja palnika, który jest wyposażony w system nawiewu powietrza pierwotnego i wtórnego o konfiguracji odpowiedniej dla rozmaitych paliw. Ważne będzie też dostosowanie ślimaka do opału o większym uziarnieniu. Firma Kotły Grzewcze Dragon produkuje urządzenia grzewcze na pellet i ekogroszek, a także sprzedaje elementy do modernizacji pieców, w tym podajniki wielopaliwowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana