Czym charakteryzują się kable krosowe?

Spis treści
- Czym różnią się miedziane kable krosowe od standardowego okablowania strukturalnego?
- Jak jest zbudowany kabel krosowy?
- Jakie rodzaje kabli krosowych wyróżniamy?
- Jakie jest zastosowanie kabli krosowych?
Kabel krosowy nazywany także kablem krosowniczym lub patchcordem to krótki przewód przeznaczony do przesyłania sygnałów elektrycznych bądź optycznych. Najczęściej określa się tym mianem gotowy przewód o znormalizowanej długości (od 0,5 do 5m), który z obu stron zakończony jest końcówkami (zazwyczaj są to wtyki) zgodnymi z technologią, z którą mają współgrać. Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują kable krosowe i do czego są wykorzystywane.
Czym różnią się miedziane kable krosowe od standardowego okablowania strukturalnego?
Kable krosowe, których bogatą ofertę przygotowała dla swoich klientów m.in. firma CableGo, różnią się od standardowego okablowania strukturalnego swoją specyficzną konstrukcją. Patchcordy są skręcone. Taka budowa sprawia, że są one bardziej elastyczne niż okablowanie wykonane z litej miedzi. Stosuje się tylko krótkie kable tego typu, gdyż ich konstrukcja powoduje, że charakteryzują się one wyższym tłumieniem (utratą sygnału) od miedzianych kabli litych. Aby zapobiec utracie sygnału w dłuższych kablach krosowych, stosuje się ich ekranowanie albo zwiększa się ich grubość. Często wykorzystuje się oba te sposoby. Ekranowane miedziane kable krosowe używane są w sieciach teleinformatycznych, które są szczególnie narażone na zakłócenia elektromagnetyczne.
Jak jest zbudowany kabel krosowy?
Kabel krosowy to najpopularniejszy typ kabla. Jest to kabel, w którym wykonane są połączenia proste przewodów. W obu wtykach są one ułożone w takiej samej kolejności (pin numer 1 pierwszego wtyku jest połączony z pinem numer 1 drugiego wtyku, pin numer 2 z pinem numer 2 i tak dalej). Taka konstrukcja odróżnia go od kabla krosowanego (skrosowanego), który charakteryzuje się tym, że pary przewodów skrętki w jednej ze wtyczek są zamienione miejscami. Nowoczesne urządzenia są w większości wyposażone w automatyczny system wykrywania sekwencji połączeń, dzięki czemu stosowanie kabli krosowanych nie jest konieczne. Po wykryciu połączenia realizowanego przy użyciu kabla krosowego przełączają one bowiem automatycznie typ gniazda na skrosowane.
Jakie rodzaje kabli krosowych wyróżniamy?
Kable krosowe to okablowanie, do którego zaliczamy różne rodzaje kabli:
• kable mikrofonowe,
• kable światłowodowe,
• kable do spektroskopii,
• przedłużacze słuchawkowe,
• złącza XLR,
• złącza Tiny Telephone,
• złącza RCA,
• kable telefoniczne,
• modułowe kable Ethernet,
• kable przeznaczone do przesyłania sygnału wideo,
• kable służące do przesyłania sygnałów wzmocnionych.
Jakie jest zastosowanie kabli krosowych?
Kable krosowe są wykorzystywane w szafach serwerowych do łączenia ze sobą aktywnych (np. routerów czy przełączników) i pasywnych (np. paneli krosowniczych czy koncentratorów) elementów sieci komputerowych, a także do podłączania komputerów osobistych do gniazd sieci lokalnej. Są też wykorzystywane w pasywnych i aktywnych urządzeniach podpiętych do sieci LAN, Ethernet, xDSL i telefonicznych. Są więc stosowane w branży teleinformatycznej, a także w prywatnych domach, biurach czy obiektach przemysłowych. Optyczne (światłowodowe) kable krosowe służą do łączenia sieciowego osprzętu optycznego, do łączenia urządzeń audio/wideo, a także do łączenia przełączników światłowodowych i zakończeń kabla światłowodowego, aby móc podłączyć konwerter.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pronar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Narzędzia - produkcja, hurt
woj. mazowieckie26-600 Radom, Grzybowska 6
-
Włodzimierz Walkiewicz PHU Zakład metalowy
Narzędzia - produkcja, hurt
woj. świętokrzyskie26-200 Końskie, Rzeczna 8a
-
Copio Drukarnia ekspresowa - Tatuaże i Kalkomania
Drukarnie
woj. mazowieckie05-071 Sulejówek, Długa 19